Joan Didion Sözleriyle Hayata Dair Güçlü ve Düşündürücü Alıntılar

Joan Didion'un derinlikli bakış açısıyla dokunan, kuvvetli duygulara ve insan hayatının karmaşıklığına odaklanan alıntıları. Yazarın eserlerinden ilham veren, düşündürücü ve etkileyici sözleriyle, hayatın farklı yönlerine dair bakış açınızı genişletecek mükemmel bir derleme. Kendine özgü üslubu ve içsel düşünceleriyle Joan Didion'un anlatılarından ilham alın!"

Gönderim  89 Görüntüleme Güncelleme 4 ay önce
Joan Didion Sözleriyle Hayata Dair Güçlü ve Düşündürücü Alıntılar

Joan Didion Alıntılar

"Başkalarının beklentilerinden bizi özgür kılmak, bizi yeniden kendimize kazandırır - işte özsaygının büyük, eşsiz gücü buradadır."


"Kaliforniya hedonizmi hakkında konuşan insanlar beni öldürüyor. Kaliforniya hedonizmi hakkında konuşan herkes, hiçbir zaman Sacramento'da bir Noel geçirmemiştir."


"Eski benimizle sürekli olarak selamlaşmamız iyi bir tavsiye gibi görünüyor, onları çekici bir şirket bulsak da bulmasak da. Aksi takdirde, haber vermeden ortaya çıkıp bizi şaşırtırlar, kötü bir gecenin saat 4'ünde zihnin kapısına çekiç vurup kimin terk ettiğini, kimin ihanet ettiğini, kimin telafi edeceğini bilmek istiyorlar."


"Kendi hayatının sorumluluğunu kabul etme isteği, özsaygının kaynağıdır."


"Bir yer sonsuza kadar ona en çok sahip olanın, en takıntılı hatırlayanın, kendinden koparıp almasının, şekillendirmesinin, yeniden oluşturmasıdır; onu bu kadar radikal bir şekilde sevmesidir."


"New York sıradan bir şehir değildi. Bu, bunun yerine sonsuzca romantik bir düşünceydi; tüm aşkın, paranın ve gücün gizemli kesişme noktası, parlayan ve geçici rüya kendisiydi."


"Sadece rüya görerek veya yazarak mı düşündüğümü bulabilirim?"


"Hayat hızlı değişir. Hayat anında değişir. Akşam yemeğine oturursunuz ve bildiğiniz gibi hayat biter."


"Vazgeçmeyeceğiniz yerleri seçmelisiniz."


"Unutmak üzere olduğumuz şeyler, aslında asla unutamayacağımızı düşündüğümüz şeylerdir."


"Sadece düşündüğümü, neye baktığımı, ne gördüğümü ve ne anlama geldiğini, ne istediğimi ve ne korktuğumu öğrenmek için yazıyorum."


"Stil karakterdir."


"Hayat anında değişir. Sıradan anında."


"İlk cümleyle ilgili zor olan şey, onunla sıkışıp kalmaktır. Her şey diğer cümlelerden akan."


"Çok sık, hayalinizi, kâbusunuzu birisine anlatmak istersiniz. İyi veya kötü, kimse başka birinin rüyasını dinlemek istemez; kimse onunla dolaşmak istemez. Yazar, her zaman okuyucuyu rüyasını dinlemeye ikna etmeye çalışır."


"Kaliforniya yaşamının görünür kolaylığı bir illüzyondur ve bu illüzyonu gerçek sananlar, burada en geçici şekilde yaşarlar."


"Dilbilgisi, kulağımın çaldığı bir piyanodur. Dilbilgisi hakkında bildiğim şey, onun gücüdür."


"Birçok yönüyle, yazı yazmak, 'Ben' demenin, kendini başkalarına dayatmanın, 'Beni dinle, benim bakış açıma bak, fikrini değiştir' demenin bir eylemidir. Bu saldırgan, hatta düşmanca bir eylemdir."


"Kağıda kelimeler yazmaya başladığınız anda, seçenekleriniz tükenir."


"Bir omlet yapmak için, sadece kırık yumurtalar değil, onları çırpmak için 'baskılanmış' birine ihtiyaç vardır: her devrimcinin anlaması gerektiği gibi, her kadının da, Amerika Birleşik Devletleri'nin nüfusunun yüzde 51'ini potansiyel bir devrimci sınıf yapması ya da yapmaması."


"Özsaygı, herhangi bir şeyin bir bedeli olduğunu tanıma sorunudur."


"Kurgu yazmak benim için heyecan verici bir iş, romanın en azından ilk yarısında ve bazen tamamen korkunç bir günlük korkusu. Çalışma süreci, kurgu yazmaktan tamamen farklıdır. Her gün oturup hayal etmek zorundasınız."


"Kelimelerin düzeni önemlidir ve istediğiniz düzen, zihninizi resimde bulabilirsiniz. Resim, düzenlemeyi dikte eder. Resim, bu cümlenin tamlığına, bu cümlenin keskinliğine, uzunluğuna, kısalığına, etkinliğine veya edilgenliğine karar verir."


"Geçmişe, kırılanlara, kaybolanlara, boşa gidenlere hatırlatıcılar vermek istemiyorum."


"Batı, ortalama yıllık yağış miktarı yirmi inçin altına düştüğünde başlar. Su, ona sahip olmayan insanlar için önemlidir ve aynısı kontrol için de geçerlidir."


"Annem, başka annelerin nefes aldığı gibi 'çaylar verirdi'. Kendi annesi 'çaylar verirdi'. Tüm arkadaşları 'çaylar verirdi'; hepsi metal preslerden çıkarılan tereyağı kurabiyeleri ve See's'ten sipariş edilen pastel şekerlemeler içeren çaylar verirdi."


"Bir gazeteci olarak tek avantajım, fiziksel olarak çok küçük, temperament olarak farkedilmez ve nörotik bir şekilde ifadesiz olduğumdan insanların genellikle benim varlığımın, onların çıkarlarına ters olduğunu unutma eğiliminde olmalarıdır."


"Çoğu zaman, kendimi biriyle ilgilenmiş gibi hissetmiyorum. Kendimde - insanlarla ilgili temel bir kayıtsızlık olduğunu kendimde tanıyorum."


"Berkeley'den çıktıktan sonra yazmaya cesaret etmek birkaç yıl sürdü. O akademik düşünce yapısı - ki benim durumumda oldukça sığdı - solmaya başlamıştı."


"Hikaye anlatmak için kendimize hikaye anlatıyoruz."


"Bir havuz, su, kullanılabilir ve kullanışlı olan, ve böylece batılı göze sonsuz derecede huzur verici olan bir şeydir."


"Gerçekler, ruh halimi herhangi bir zamandaki ifade etmenin zor olduğunu hatırlıyor... "


"İnsan problemlerinin çözümünün, ona 'moral bir zorunluluk' olduğunu düşünmeye başladığımızda, o zaman moda delilerine katıldığımız zaman olur."


"Güç, sahip olmanız gereken şeylerden biridir. Bunu geçirirken, sahip olduğunuzu hissetmezsiniz."


"80'lerde pek çok insan, güce doğru konuşan yoktu. Ben bunu yaparken gerçekten iyi bir zaman geçirdim - bunu tatmin edici buldum. İnançlarınızı söyleme fırsatınızın olması sevinç vericiydi. Bunun kurguyla yapılması zor olsa da, romanları yazmayı sevdim. Özellikle 'Demokrasi'yi yazmayı sevdim."


"San Francisco'ya soğuk geç bir ilkbaharda 1967'de gittiğimde, ne öğrenmek istediğimi bile bilmiyordum, bu yüzden sadece bir süre etrafında takıldım ve birkaç arkadaş edindim."


"Herhangi bir konuda, her zaman doğru kararı verdiğinizden emin değilsinizdir - hiçbir konuda, hiçbir zaman."


"Yazarlar her zaman birini satıyor."


"Çok iyi bir zaman, uyuyanlara vaaz arıyoruz, beş kişinin cinayetinde sosyal veya ahlaki ders arıyoruz. Gördüğümüzü yorumluyoruz, çoklu seçeneklerin en çalışabilirini seçiyoruz."


"Fikirlerimizi dondurmak için 'fikirlerle' deneyimimizin değişken hayaletini dondurduğumuz 'fikirlerle', tamamen bir anlatı çizgisine dayalı olarak yaşarız, özellikle yazarlarsak."


Tepkiniz?

0
ÇOK KOMİK
0
SEVDİM
0
SADE
0
VAY CANINA
0
KOMİK
0
KÖTÜ!
0
BERBAT
0
MÜKEMMEL!
0
KIZDIM