Kalk ve Diren (Stand and Deliver) Ödüllü Öğretmen Filminden Alıntılar

'Stand and Deliver' (1988), Doğu Los Angeles'taki Garfield Lisesi'nin şehir içi okulunda matematik öğretmeni olan Jaime Escalante'nin gerçek hikayesine dayanan bir Amerikan filmidir.

Escalante rolünü oynayan Edward James Olmos, 61. Akademi Ödülleri'nde En İyi Erkek Oyuncu dalında aday gösterildi. Film, En İyi Film dalında Independent Spirit Ödülü'nü aldı.

Murray Chapman tarafından yazılan 'Dur ve Teslim Et', bir öğretmenin okulu bırakan öğrencilerine kalkülüs öğrenmesi için nasıl ilham verdiğini anlatıyor. Onları cesaretlendirir ve öğrencilerin kopya çektiklerinden şüphelenilen final sınavını yazmaya hazırlar. Sıkı çalışma ve özveriyle Amerikalılara bunu yapabileceklerini kanıtladılar. 'Kalk ve Diren'in ardındaki mesaj pozitif olmak, yüksekleri hedeflemek ve hedeflerinize ulaşmaktır.

Bu filmin ana kadrosu Edward James Olmos (Jaime Escalante), Estelle Harris (Sekreter), Rosanna DeSoto (Fabiola Escalante), Virginia Paris (Raquel Ortega), Will Gotay (Pancho), Lou Diamond Phillips (Angel Guzman) ve Vanessa Marquez (Ana Delgado).

Gönderim  673 Görüntüleme Güncelleme 1 yıl önce
Kalk ve Diren (Stand and Deliver) Ödüllü Öğretmen Filminden Alıntılar

"Kalk ve Diren" (Stand and Deliver) Filminden Alıntı

Bu 'Kalk ve Diren' filminin arkasındaki ana fikir, cesaretlendirmenin ve sıkı çalışmanın öğrencilerin kaderini yeniden yazabilmesidir. 'Kalk ve Diren', herkesin çok çalışıp olumlu bir şekilde hedeflerse hedeflere ulaşabileceği anlamına gelir. İşte size ilham verecek ve motive edecek filmden birkaç ünlü diyalog.


1. "Bedava yolculuk olmayacak, mazeret olmayacak. Zaten size karşı iki grev var: adınız ve ten renginiz. Bu iki grev nedeniyle, bu dünyada sizden daha az şey bildiğinizi varsayacak bazı insanlar var. *Matematik* harika bir dengeleyicidir... Bir işe gittiğinizde, size o işi veren kişi sizin problemlerinizi duymak istemeyecektir, yani ben de istemiyorum. Burada olduğunuzdan daha çok çalışacaksınız." - Jaime Escalante.


2. "Ben *El Cyclone,* Bolivya'dan. Tek kişilik çete. Bu sınıf *benim* alanım. Bana gaz verme yoksa yüzünün üstüne atlayıp kromozomlarını dövme yaparım. .. Nasıl yapacağınızı bildiğiniz tek şey toplama ve çıkarma ise, tek bir şey yapmaya hazır olursunuz: Gaz pompalayın." - Jaime Escalante.


3. "Bu kızın boynundan yukarısı biraz çalışmalı. Yine geç kalmamız gerekecek. Elbette biliyorsun, pizzamız var çünkü teslimat yapıyorlar. Kızarmış tavuk, peynirli hamburger alabiliriz. Bağışlara ihtiyacım var. Hayır, gerçekten, zaten bana borçlusun. Aldığın notları hak etmiyorsun." - Jaime Escalante.


4. "Bu dersi eğlendirmek için özel hayatımı kullanmanı takdir etmiyorum." - Claudia.


5. "Saatte bir kuruşa bulaşık yıkamaya başladım. Artık buranın sahibi benim. Hayatımı* boşa mı harcadım?" - Bay. Delgado.


6. "İyi! Neden bir önlük giyip bize yardım etmiyorsun?" - Bay. Delgado.


7. "Bay Escalante, bu çocukları çok fazla baskı altına aldınız. Sizi memnun etmek için her şeyi yaparlardı." - Raquel.


8. "Şey... her gece yattığımda televizyon haberlerini izliyorum. Bir sürü insanın mahkemeye çıktığını görüyorum. Her zaman her şeyi inkar ediyorlar ya da avukatları o sırada deli olduklarını söylüyorlar. Bir çoğu Ama bugün yakalananların çoğunun suçlu olduğuna inanıyorum, değil mi?" - Raquel.


9. "Sen adamsın, biliyor musun? Neden onları üniversiteye göndermiyorsun, ha? Benim gibi aptal taco bükücüler onlar için sebzelerini toplayabilir, çöplerini toplayabilir, kanişlerinin ayak tırnaklarını kesebilir. Günahkar olabilirim. ama günahlarımın bedelini ödemeye hazırım." - Melek.


10."Sana bir kötü haberim daha var, *profe.* Bunun seni gerçekten çıldırtacağını biliyorum ama... Kalemimi unuttum." - Melek.


Kalk ve Diren'den En İyi Alıntılar


"Hayat kaç kez düştüğünle ilgili değil, kaç kez ayağa kalktığınla ilgilidir." Bu Jaime Escalante'nin en iyi alıntılarından biridir. Hikaye, hikayenin gerçek bir versiyonu olarak kabul edilse de, Escalante, filmin yüzde 90 gerçek ve yüzde 10 drama olduğunu açıkladı.


Edward James Olmos ve diğerlerinden asla unutamayacağınız en iyi alıntılar.


11. "Karanlık bir odada, orada olmayan bir kara kediyi arayan kör bir adam gibisin!" - Bay. Escalante.


12. "Bay Escalante. Bay Escalante. Haberi duydunuz mu, bilgisayarları aldık." - Sekreter.


13. "Hey, Kemo, benimle gurur duymalısın dostum! Buradaki ilk adam benim. Calcoolus nedir?" - Melek.


14. "Sıfır kavramını ne Yunanlıların ne de Romalıların kullanamadığını biliyor muydunuz? Sıfırı ilk düşünenler atalarınız Mayalardı. Değerin yokluğudur. Gerçek bir hikayedir. Siz *burros* matematiğiniz var. Negatif çarpı bir negatif eşittir pozitif. Neden?" - Jaime Escalante.


15."Sert adamlar matematik yapmaz. Sert adamlar yaşamak için tavuk kızartır." - Jaime Escalante.


'Kalk ve Diren' Jaime Escalante Alıntıları


Öğrenciler, Jaime Escalante'yi Tonto'nun Lone Ranger için takma adı olan Kemo Sabe'den sonra 'Kimo' olarak adlandırdı. Jamie Escalante, uygun motivasyon verildiği takdirde her öğrencinin öğrenebileceğine inanıyordu. İşte birkaç güzel Jamie Escalante alıntıları.


16. "Eğer *gana'nız yoksa* size vereceğim çünkü ben bir uzmanım." - Jaime Escalante.


17. "Nereye gidiyorsun? Başka bir randevuya mı geç kaldın? Elizabeth Taylor'dan daha fazla erkek arkadaşı var." - Jaime Escalante.


18. "Anladığını mı düşünüyorsun, Johnny? Cevabın sende olduğunu mu düşünüyorsun?" - Jaime Escalante.


19. "Sadece şişmanlayacak, restoranında hayatını harcayacak. Anlamalısın, o çok iyi bir öğrenci." - Jaime Escalante.


20. "Ana üniversiteye gidebilir, geri gelebilir ve sana burayı nasıl yöneteceğini öğretebilir." - Jaime Escalante.


21. "Ana için bahşiş. Bu arada, fazladan bira satmak için sosuna acı biber koyduğunu fark ettim - değil mi?" - Jaime Escalante.


22. "Öğrencilerin kopya çektiğini düşünüyor musunuz?" - Jaime Escalante.


23. "Yalnızca dönüşü görüyorsun, önünü görmüyorsun." - Jaime Escalante.


24. "Beni ne öldürüyor biliyor musun... şimdi nihayet parçası olmaya hak kazandıkları sisteme olan güvenlerini kaybettiler. Bunun yüzünden neden uykumu kaybediyorum bilmiyorum. Bilmiyorum. Buna ihtiyacım var. Daha az saatle daha fazla para kazanıyor olabilirim ve insanların bana saygı duymasını sağlayabilirim." - Jaime Escalante.


Tepkiniz?

1
ÇOK KOMİK
0
SEVDİM
0
SADE
0
VAY CANINA
0
KOMİK
0
KÖTÜ!
0
BERBAT
0
MÜKEMMEL!
0
KIZDIM