Korona Virüsten Kendimi korumak için ne yapabilirim?

Korona virüsünden koronma yöntemlerini sizler için yazdık umarım sizlere yardımcı olur.

Gönderim  474 Görüntüleme Güncelleme 1 yıl önce
Korona Virüsten Kendimi korumak için ne yapabilirim?

Kendimi korumak için ne yapabilirim?

1.Yeni bir Coronavirüs aşısı var mı?


Hayır, yeni bir hastalık olarak, hala bir aşı yoktur ve aşı bulunması nispeten uzun olabilir (12-18 ay olduğu tahmin edilmektedir).


2.Bu yıl grip aşısı geçirmişsem COVID-19 tarafından korunuyor muyum?


Grip ve COVID-19'a neden olan virüs iki farklı virüstür ve mevsimsel grip aşısı COVID-19'a karşı koruma sağlamaz. Grip aşısı şiddetle tavsiye edilir, çünkü ayırıcı tanıyı (yani iki enfeksiyon arasındaki ayrım) daha kolay ve hızlı hale getirir ve daha önce herhangi bir koronavirüs vakasının izolasyonuna yol açar.


3.Kendimi korumak için ne yapabilirim? • Ellerininizi sık sık yıkayın.Tüm halka açık yerlerde, spor salonlarında, süpermarketlerde, eczanelerde ve diğer toplantı yerlerinde el yıkama için hidroalkolik çözümlerin yapılması tavsiye edilir;

 • Akut solunum yolu enfeksiyonları olan kişilerle yakın temastan kaçının;

 • Sarılmalar ve tokalaşmalardan kaçının;

 • Sosyal temaslarda kişilerarası mesafenin en az bir metre tutulması;

 • Solunum hijyeni (solunum sekresyonları ile el temasını önleyen bir mendilde hapşırın ve / veya öksürün);

 • Özellikle spor aktiviteleri sırasında şişe ve bardakların karışık kullanımından kaçının;

 • Gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza ellerinizle dokunmayın;

 • Hapşırırken veya öksürürseniz ağzınızı ve burnunuzu kapatın;

 • Doktorunuz tarafından reçete edilmedikçe antiviral ilaçlar ve antibiyotikler almayın;

 • Yüzeyleri klor veya alkol bazlı dezenfektanlarla temizleyin;

 • Maskeyi yalnızca hasta olduğunuzdan şüpheleniyorsanız veya hasta insanlara yardım ediyorsanız kullanın.


Ateş, öksürük veya solunum güçlü sorunlarınız varsa veya Covid-19 solunum hastalığı olan bir kişiyle yakın temasta olduğunuzdan şüpheleniyorsanız: • Evde kalın, acil servise veya doktora tek başınıza gitmeyin, telefonla aile doktorunuzu, çocuk doktorunuzu veya sağlık görevlisini arayın.Veyabölgesel ücretsiz acil servis numarasını arayın.Acil durum numaralarını yalnızca kesinlikle gerekliyse 184'i kullanın.


4.Virüs yemek yoluyla bulaşıyor mu?


Normalde solunum yolu hastalıkları, iyi hijyen uygulamalarına uyulması ve çiğ ve pişmiş gıdalar arasındaki temastan kaçınılması gereken gıdalarla bulaşmaz.


5.Kendimi korumak için maske takmam gerekiyor mu?


Dünya Sağlık Örgütü, yalnızca yeni Coronavirüs ile sözleşme yaptığınızdan şüpheleniyorsanız ve öksürme veya hapşırma gibi belirtiler yaşıyorsanız veya yeni Coronavirus enfeksiyonundan şüphelenilen bir kişiye bakıyorsanız maske takmanızı önerilir.


Maske kullanımı virüsün yayılmasını sınırlamaya yardımcı olur, ancak diğer solunum ve el hijyeni önlemlerine ek olarak benimsenmelidir.


Aslında, maske kullanımının yanlış bir güvenlik hissi ve eller, ağız ve gözler arasında daha fazla temas nedeniyle enfeksiyon riskini artırabilir.


Birden fazla örtüşen maske takmak yararlı değildir.Değerli kaynakların gereksiz yere boşa harcanmasını önlemek için maskelerin rasyonel kullanımı önemlidir.


6. Maskeyi nasıl takmalı ve çıkarmalıyım? • maskeyi takmadan önce ellerinizi sabun ve suyla veya alkollü bir solüsyonla yıkayın.

 • Ağzınızı ve burnunuzu maske ile koruyun ve sağlam olmasını ve yüze iyi yapışmasını sağlayın.

 • maskeyi giyerken dokunmaktan kaçının, dokunursanız ellerinizi yıkayın

 • ıslandığında, yenisiyle değiştirin ve tekrar kullanmayın;tek kullanımlık maskeler olarak

 • maskeyi elastikinden alarak çıkarın ve maskenin önüne dokunmayın;derhal kapalı bir torbaya atın ve ellerinizi yıkayın.


7.Yeni bir Coronavirüs tedavisi var mı?


Yeni bir koronavirüsün neden olduğu hastalık için spesifik bir tedavi yoktur.Tedavi hastanın semptomlarına dayanmalıdır.Destekleyici bakım çok etkili olabilir.Özel terapiler araştırılmaktadır.


8.Antibiyotikler yeni Coronavirus enfeksiyonunun önlenmesinde yardımcı olabilir mi?


Hayır, antibiyotikler virüslere karşı etkili değildir, sadece bakteriyel enfeksiyonlara karşı çalışır.


Tanı:


1.Asemptomatik hastalarda SARS-CoV-2'nin saptanması için swabın yapılması gerekli midir?


Hayır, Üst Sağlık Konseyi'nin endikasyonlarına göre, şu ana kadar mevcut bilimsel kanıtlara dayanarak, swabın asemptomatik vakalarda uygulanması önerilmez.


2.Yeni koronavirüs (SARS-CoV-2) ile kasılıp bulaşmadığınızı öğrenmek için özel olarak kan testleri veya diğer biyolojik numuneler alıyor musunuz?


Hayır. Şu anda yeni koronavirüs enfeksiyonu tanısını doğrulayacak ticari kitler yoktur.Tanı, bölgesel referans laboratuvarlarında, WHO tarafından belirtilen SARS-CoV-2 için Gerçek Zamanlı PCR protokollerine göre solunum klinik örneklerinde yapılmalıdır.Yeni koronavirüsün pozitif olması durumunda, tanı Istituto Superiore di Sanità'nın ulusal referans laboratuvarı tarafından doğrulanmalıdır.


Tepkiniz?

0
ÇOK KOMİK
0
SEVDİM
0
SADE
0
VAY CANINA
0
KOMİK
0
KÖTÜ!
0
BERBAT
0
MÜKEMMEL!
0
KIZDIM
0 Yorumlar