Lawrence Ferlinghetti Sözleri: San Francisco Rönesansının Asi Sesi

Lawrence Ferlinghetti, Beat kuşağının önemli şairlerinden biri olarak özgürlük, sanat ve toplumsal bilinci savunan bir isim. San Francisco Rönesansının öncü isimlerinden olan Ferlinghetti'nin 30 alıntısıyla sizlerleyiz:

Gönderim  28 Görüntüleme Güncelleme 23 gün önce
Lawrence Ferlinghetti Sözleri: San Francisco Rönesansının Asi Sesi

Lawrence Ferlinghetti Alıntılar

"Görsel bir imgeyi tüketmek, bir şeyler okumaktan çok daha kolaydır." (Görsel sanatlar, edebiyat)


"Resimler insanların tembel olması nedeniyle daha iyi iletişim kurabilir, çünkü bir şiiri okumaktan daha az çabayla bir resme bakabilirler." (Şiir, resim)


"Gerçek edebiyat editörlerinin çoğu kovuldu. Geriye kalanlar ise tamamen 'kar odaklı' editörler; her şey paraya bağlı." (Yayıncılık, edebiyat)


"Şair, seyircisinin başının üstünde performans sergilediğinde sürekli olarak saçmalık ve ölüm riskine girer, tıpkı bir akrobat gibi kendi kafiyesinden kurduğu yüksek bir tele tırmanır." (Şiir, performans)


"Büyük bir depresyon yaşanırsa biraz umut olabilir diye düşünüyorum." (Ekonomi, siyaset)


"Hiroşima'yı gören herkes, ABD hükümetinin atom bombalarının neler yapabileceği konusunda karanlıkta tutulduğunu aniden fark ederdi." (Savaş, siyaset)


"Konuşma özgürlüğü maalesef dünyanın her yerinde var olan Faşist zihniyet tarafından sürekli saldırı altındadır." (Özgürlük, siyaset)


"Bilinci yükseltmeliyiz; şairlerin dünyayı değiştirebilmesinin tek yolu, halkın genel bilinç düzeyini yükseltmektir." (Sanat, toplum)


"Zencilerin zinciri kırılmadan özgürlük yoktur." (Irkçılık, özgürlük)


"Bunlar uluslararası suçlular ve omurgasız Demokratlar hiçbir şey yapmıyor." (Siyaset, suç)


"Tanrı'nın gerçekten Amerikalı olduğunu kanıtlamalarını bekliyorum." (Din, siyaset)


"Zincir mağazaların kitapçılarını kayırmayın. Bir yazarın zincir bir kitapçıda kitaplarını okuyup imzalayacağını her gördüğümde, sanki bağımsız kitapçıların sırtından bıçakladığını söylemek istiyorum." (Kitapçılar, kültür)


"Yayıncılığın geleceği küçük ve orta ölçekli yayınevlerinde yatıyor, çünkü New York'taki büyük yayıncılar devasa holdinglerin bir parçası." (Yayıncılık, edebiyat)


"Eskiden, 40'larda ve 50'lerde çok iyi resim çizemezdim." (Sanat, kişisel)


"Arabaları şehrin merkezi kesiminden tamamen yasaklardım. Görüyorsunuz ya, otomobil sadece geçici bir hevesti. Gitmesi gerekiyor. Buradan çok uzak bir yere gitmesi gerekiyor." (Şehircilik, çevre)


"Beat kuşağının savunduğu her şey, günümüzün baskın kültürünün tam tersiydi." (Edebiyat, toplum)


Tepkiniz?

0
ÇOK KOMİK
0
SEVDİM
0
SADE
0
VAY CANINA
0
KOMİK
0
KÖTÜ!
0
BERBAT
0
MÜKEMMEL!
0
KIZDIM