Martin Luther King Alıntıları

"Bir Rüyam Var", Martin Luther King Jr. tarafından 28 Ağustos 1963'te yapılan bir konuşmaydı.

'Bir hayalim var' sözü, gelecekte görmek istediğiniz her şeyden bahsetmek anlamına gelir. Bu söz, Martin Luther King Jr.'ın o dönemde eşitliğin önemine bağlayarak etkili hale getirmesinden sonra tarihte önem kazanmıştır.

Martin Luther King'in 'Bir Hayalim Var' kitabı tüm insanların eşit yaratıldığı mesajına odaklandığı için ünlüdür ve o zamanlar Amerika'da durum böyle olmasa da Martin Luther King Jr. durumun böyle olması gerektiğini hissetmiştir.

Gönderim  222 Görüntüleme Güncelleme 7 ay önce
Martin Luther King Alıntıları

Birlik ve Adalet Hakkında 'Bir Hayalim Var' Konuşma Alıntıları

Kardeşlik ve bir arada durma hakkında 'Bir Hayalim Var' konuşma alıntıları, MLK tarafından Lincoln Anıtı'ndaki etkinliğin en önemli özelliğidir.


1. "Fakat yüz yıl sonra, Zenci hala özgür değil... Bu yüzden bugün buraya utanç verici bir durumu dramatize etmek için geldik." -  Martin Luther King.


2. "...Zenci topluluğu bizi tüm beyaz insanlara karşı bir güvensizliğe götürmemeli, çünkü beyaz kardeşlerimizin çoğu... kaderlerinin bizim kaderimizle bağlantılı olduğunu anladılar ve anladılar ki onların özgürlüğü bizim özgürlüğümüze ayrılmaz bir şekilde bağlıdır. Biz yalnız yürüyemeyiz." -  Martin Luther King.


3. "Biz doymadık, adalet sular gibi, doğruluk da güçlü bir ırmak gibi akmadıkça doymayacağız." -  Martin Luther King.


4. "Şimdi, Tanrı'nın tüm çocukları için adaleti gerçeğe dönüştürmenin zamanıdır." -  Martin Luther King.


5. "...hak ettiğimiz yeri kazanma sürecinde, yanlış işlerden suçlu olmamalıyız. Özgürlük susuzluğumuzu, acı ve kin bardağından içerek gidermeye çalışmayalım." -  Martin Luther King.


6. "...Tanrı'nın tüm çocuklarının, siyahların ve beyazların, Yahudilerin ve Yahudi olmayanların, Protestanların ve Katoliklerin, el ele tutuşup şu sözlerle şarkı söyleyebilecekleri günü hızlandırabileceğiz. Eski zenci ruhani: Sonunda özgürdür! - Martin Luther King.


Martin Luther King Jr.'ın 'Bir Rüyam Var' Konuşmasından Alıntıları


Martin Luther King, "Herhangi bir yerde adaletsizlik her yerde adalet için bir tehdittir" gibi alıntılar, Siyah Amerikalı nüfusa ışık huzmesini görmeleri ve apaçık olmaları için ilham verdi. Kendinize ilham vermek istiyorsanız bu popüler Martin Luther King alıntılarını okuyun.


7. "Amerika, bu kutsal yükümlülüğü yerine getirmek yerine, zenci insanlara karşılıksız bir çek verdi, bu çek yetersiz fon olarak geri döndü." -  Martin Luther King.


8. "Yaratıcı ıstırabın gazileriydiniz. İnançla çalışmaya devam edin, bu kazanılmamış ıstırap kurtarıcıdır." -  Martin Luther King.


9. "Zencinin temel hareketliliği daha küçük bir gettodan daha büyük bir gettoya doğru olduğu sürece tatmin olamayız." -  Martin Luther King.


10. "Mücadelemizi daima yüksek onur ve disiplin düzleminde yürütmeliyiz. Yaratıcı protestomuzun fiziksel şiddete dönüşmesine izin vermemeliyiz." -  Martin Luther King.


11. "Zenciye vatandaşlık hakları verilmedikçe Amerika'da ne huzur ne de huzur olacak." -  Martin Luther King.


12. "Anın aciliyetini gözden kaçırmak ulus için ölümcül olur." -  Martin Luther King.


'Bir Hayalim Var' Rüyalar Hakkında Konuşma Alıntılar


Amerika'nın herkes için özgür bir Amerika rüyası, MLK'nın konuşmasının yapıldığı gün Lincoln Anıtı'nın basamaklarında olduğu gibi bugün de hâlâ apaçık ortadadır. Bu 'Bir Hayalim Var' konuşma alıntıları ve anlamları, sizi de hayal kurmaya motive edecek şeylerdir.


13. "Size bugün söylüyorum dostlarım. Bu yüzden bugünün ve yarının zorluklarıyla karşılaşsak da benim hala bir hayalim var. Amerikan rüyasında derin kökleri olan bir rüyadır." -  Martin Luther King.


14. "Bir gün bu ulusun ayağa kalkıp inancının gerçek anlamını yaşayacağına dair bir hayalim var: tüm insanların eşit yaratıldığı gerçeğini apaçık görüyoruz." -  Martin Luther King.


15. "Dört küçük çocuğumun bir gün derilerinin rengine göre değil, karakterlerinin içeriğine göre yargılanacakları bir ulusta yaşayacaklarına dair bir hayalim var." -  Martin Luther King.


16. "Bir gün, her vadinin yükseltileceğini, her tepenin ve dağın alçaltılacağını, engebeli yerlerin düzleştirileceğini ve eğri yerlerin düzeltileceğini ve Rab'bin görkeminin ortaya çıkacağını ve her şeyin görüneceğini hayal ediyorum." -  Martin Luther King.


17. "Bir gün Georgia'nın kızıl tepelerinde eski kölelerin oğulları ile eski köle sahiplerinin oğulları kardeşlik sofrasına birlikte oturabileceklerini hayal ediyorum." -  Martin Luther King.


18. "Bir gün Alabama'da, vahşi ırkçılarıyla, ağzından "araya girme" ve "iptal etme" sözcükleri damlayan valisiyle ‐‐ bir gün Alabama'da küçük siyah çocuklar ve siyah kızlar küçük beyaz erkeklerle ve beyaz kızlarla kız ve erkek kardeş olarak el ele tutuşabilecekler." -  Martin Luther King.


Tepkiniz?

0
ÇOK KOMİK
0
SEVDİM
0
SADE
0
VAY CANINA
0
KOMİK
0
KÖTÜ!
0
BERBAT
0
MÜKEMMEL!
0
KIZDIM