Oscar Wilde'dan 'Ciddi Olmanın Önemi' İle İlgili Alıntılar

Ciddi insanlar için bir komedi olan 'Ciddi Olmanın Önemi' Oscar Wilde'ın en ünlü oyunlarından biridir.

'Ciddi Olmanın Önemi' çoğu insanın eğlenceli bulduğu hicivli mizahla doludur. Oscar Wilde, katı Viktorya kültürünü ve evlilik, flört ve aşk normlarını hicvediyor.

Oyun, hicivli bir nükte yardımıyla, Viktorya döneminin "ciddilik" arzusuyla alay ediyor ve bize, topluma sahte olan diğer yanınızı göstermenize rağmen, kendinize karşı dürüst olmanın önemini öğretiyor. İşte bu ikonik oyundan harika bir alıntı listesi. Vaktiniz varsa kitabı alın ve gerçekten düzgün okuyun ve Wilde'ın ne kadar harika bir oyun yazarı olduğunu anlayacaksınız.

Gönderim  170 Görüntüleme Güncelleme 6 ay önce
Oscar Wilde'dan 'Ciddi Olmanın Önemi' İle İlgili Alıntılar

'Ciddi Olmanın Önemi'nin İlk Perdesinden Önemli Alıntılar

İşte yalan ve 'Ciddi Olmanın Önemi' evlilik alıntıları hakkında alıntılar içeren ilk perdeden en iyi alıntıların bir listesi. Burada 'Ciddi Olmanın Önemi'nden bazı önemli alıntılar bulacaksınız.


1. "Gerçek nadiren saftır ve asla basit değildir. Öyle olsaydı, modern yaşam çok sıkıcı olurdu ve modern edebiyat tamamen imkansız olurdu!" - Algernon.


2. "Kızlar flört ettikleri erkeklerle asla evlenmezler. Kızlar bunu doğru bulmuyor... Bu büyük bir gerçektir." - Algernon.


3. "Bay Worthing! Ayağa kalkın, efendim, bu yarı yatık duruşun çok ayıp." -  Leydi Bracknell.


4. "Şehirdeyken kendini eğlendiriyor. Kırdayken başkalarını eğlendiriyor. Aşırı sıkıcı." - Jack.


5. "Gerçekten, eğer alt sıralar bize iyi bir örnek teşkil etmiyorlarsa, bunların ne faydası var? Bir sınıf olarak, kesinlikle hiçbir ahlaki sorumluluk duygusuna sahip değiller." - Algernon.


6. "Benim idealim her zaman Ernest adında birini sevmek olmuştur. Bu isimde mutlak güven uyandıran bir şey var." - Gwendolyn.


7. "Ah, zevk, zevk! İnsanı başka ne bir yere götürmeli?" - Jack.


8. "John adında bir adamla evli olan herhangi bir kadına acıyorum. Muhtemelen tek bir anlık yalnızlığın büyüleyici zevkini bilmesine asla izin verilmeyecek." - Gwendolyn.


9. "Londra'da kendi kocalarıyla flört eden kadınların sayısı tam anlamıyla skandal. Çok kötü görünüyor. Bu, insanın içinde temiz çarşafları yıkamaktan başka bir şey değil." - Algernon.


10. "Doğal cehaleti kurcalayan hiçbir şeyi onaylamıyorum. Cehalet narin bir egzotik meyve gibidir; ona dokunun ve çiçek açsın." - Leydi Bracknell.


11. "Ah! Augusta Teyze olmalı. Sadece akrabalar ya da alacaklılar bu Wagnerci tarzda çalar." -  Algernon.


12. "Romantizmin özü belirsizliktir." -  Algernon.


13. "Bence Bay Bunbury'nin yaşayıp yaşamayacağına karar vermesinin zamanı geldi. " - Leydi Bracknell.


14. "Ebeveynlerden birini kaybetmek Bay Worthing, talihsizlik olarak görülebilir; ikisini birden kaybetmek dikkatsizlik gibi görünür."


15. "Kapları olsun ya da olmasın bir el çantasında doğmak ya da en azından yetiştirilmek, bana, Fransızların en kötü aşırılıklarından birini hatırlatan, aile hayatının olağan görgülerini küçümseyen bir davranış gibi görünüyor. " - Leydi Bracknell.


16. "İnsanın yaşamı boyunca yapması beklenen ödevler ile öldükten sonra üstlenilen ödevler arasında ne varsa, toprak ne kâr ne de zevk olmaktan çıkmıştır. Kişiye konum verir, onu ayakta tutmaktan alıkoyar." - Leydi Bracknell.


17. "Bir kadına davranmanın tek yolu, güzelse onunla, sadeyse başkasıyla sevişmektir." - Algernon.


18. "Bütün kadınlar anneleri gibi olurlar. Bu onların trajedisi. Hiçbir erkek yapmaz." - Algernon.


19. "İlişkiler, nasıl yaşayacaklarına dair en ufak bir bilgiye ya da ne zaman öleceğine dair en ufak bir içgüdüye sahip olmayan sıkıcı bir grup insandır." - Algernon.


20. "Yemek konusunda ciddi olmayan insanlardan nefret ediyorum. Çok sığlar." - Jack.


21. "Hiçbir şey yapmamak çok zor bir iştir. Ancak, herhangi bir kesin amacın olmadığı çok çalışmayı umursamıyorum." - Algernon.


22. "Size, Bay Worthing'e, mümkün olan en kısa sürede bazı ilişkiler kurmaya çalışmanızı ve sezon sona ermeden önce her iki cinsiyetten bir ebeveyn üretmek için kesin bir çaba göstermenizi şiddetle tavsiye ediyorum." - Leydi Bracknell.


23. "Ben ve Lord Bracknell'in, son derece özenle yetiştirilmiş biricik kızımızın bir vestiyerde evlenmesine ve bir paketle ittifak kurmasına izin vermeyi hayal edeceğimi hayal bile edemezsin." -  Leydi Bracknell.


İkinci Perdeden 'Ciddi Olmanın Önemi' Hiciv Alıntıları


Hiciv üzerine bir 'Ciddi Olmanın Önemi' alıntısı mı arıyorsunuz? İkinci perdedeki bu liste, mizah tutkunuzu doyuracak.


24. "Avustralya! Daha erken ölürdüm." - Algernon.


25. "İyiler mutlu, kötüler ise mutsuz sona erdi. Kurmacanın anlamı budur." - Bayan Prism.


26. "Günlüğüm olmadan asla seyahat etmem. Trende her zaman okunacak sansasyonel bir şeyler olmalı." - Gwendolyn.


27. "Cecily: Bir kürek gördüğümde ona kürek derim. Gwendolen: Daha önce hiç maça görmediğimi söylemekten memnunum. Sosyal alanlarımızın çok farklı olduğu açıktır." -  'Ciddi Olmanın Önemi'.


28. "Ara sıra biraz fazla giyinirsem, bunu her zaman aşırı eğitimli olarak telafi ederim." - Algernon.


29. "Erkekler daha dikkatli olmalı, bu bekarlık daha zayıf damarları saptırır." - Bayan Prism.


30. "Ama ben Almanca'yı sevmiyorum. O hiç de bir dil olma dili değil. Almanca dersimden sonra oldukça sade göründüğümü gayet iyi biliyorum." - Cecily.


'Ciddi Olmanın Önemi'nin Üçüncü Perdesinden Esprili Alıntılar


İşte oyunun üçüncü perdesinden sağlıklı bir alıntı listesi.


31. "Üç adres her zaman esnafta bile güven verir." - Leydi Bracknell.


32. "Algernon aşırı derecede, neredeyse gösterişli, uygun bir genç adam diyebilirim. Hiçbir şeyi yok ama her şeye benziyor." - Leydi Bracknell.


33. "Bu konuda ciddi şüphelerim var. Ama onları ezmek niyetindeyim. Alman şüpheciliğinin zamanı değil." - Gwendolyn.


34. "Sevdiklerim dışında asla değişmezim." - Gwendolyn.


35. "Hertfordshire'ın bu özel bölümünün havasında özellikle heyecan verici bir şey olup olmadığını bilmiyorum, ancak devam eden çatışmaların sayısı bana, istatistiklerin bize rehberlik etmesi için ortaya koyduğu uygun ortalamanın oldukça üzerinde görünüyor." - Leydi Bracknell.


36. "Gwendolen, bir adamın hayatı boyunca doğruyu söylemekten başka bir şey söylemediğini birdenbire öğrenmesi korkunç bir şey. Beni affedebilir misin?" -  Jack.


37. "Düne kadar Terminus kökenli herhangi bir aile ya da kişi olduğunu bilmiyordum." - Leydi Bracknell.


38. "Asla toplum hakkında saygısızca konuşma, Algernon. Bunu ancak içine giremeyen insanlar yapar." - Leydi Bracknell.


39. "Önemli konularda samimiyet değil, üslup önemlidir." - Gwendolyn.


40. "Artık hayatımda ilk kez Ciddi Olmanın hayati önemini anladım." - Jack.


Tepkiniz?

0
ÇOK KOMİK
0
SEVDİM
0
SADE
0
VAY CANINA
0
KOMİK
0
KÖTÜ!
0
BERBAT
0
MÜKEMMEL!
0
KIZDIM