Pete Seeger Sözleri: Efsanevi Müzisyen ve Aktivistin Hikmetli Sözleri

Pete Seeger, Amerikan halk müziğinin ikonik figürlerinden biridir. Şarkıları, aktivizmi ve insan ruhunun gücüne olan inancıyla nesilleri etkilemiştir. Bu yazıda, Seeger'in en ilham verici sözlerinden bazılarını inceleyecek, müzik ve aktivizm dünyasına yaptığı katkılanlara ışık tutacağız ve yaşamının ve eserlerinin bize öğretebileceği dersleri keşfedeceğiz.

Gönderim  56 Görüntüleme Güncelleme 27 gün önce
Pete Seeger Sözleri: Efsanevi Müzisyen ve Aktivistin Hikmetli Sözleri

Pete Seeger Alıntılar

Eğitim ile deneyim arasındaki farkı biliyor musunuz? Eğitim, ince yazıyı okuduğunuz zamandır; deneyim, okumadığınız zamandır.


Eğitim ince yazıyı okumaktır. Deneyim okumazsanız elde ettiğiniz şeydir.


İnsanlara tekerlemeyle yazılmış bir editoryalın şarkı olmadığını hatırlatmaya devam ediyorum. İyi bir şarkı sizi güldürür, ağlatır, düşünür.


12 telli gitar çalarken hayatınızın yarısını aleti akort ederek, diğer yarısını da akordsüz çalarak geçirirsiniz.


Size katılmayan insanlarla konuşmayı öğrenmek çok önemli bir şey.


Bir sorun varsa, konuşun!


Hâlâ kendimi komünist olarak tanımlıyorum, çünkü komünizm Rusya'nın ondan yaptığı şeyden daha fazla, Hıristiyanlık da kiliselerin yaptığından daha fazla bir şeydir.


Ülkemle en çok gurur duyduğum şeylerden biri, 1950'lerde McCarthyizmi alt etmiş olmamız.


Saati geriye, insanların küçük köylerde yaşadığı ve birbirlerine baktığı zamana çevirmek isterim.


Tanrı tanımına göre ateist değilim. Çünkü her şey Tanrı bence. Gözlerimi her açtığımda Tanrı'ya bakıyorum. Bir şey dinlediğimde Tanrı'yı dinliyorum.


Atalarımın bazıları üç yüz yıl önce Amerika'ya gelen dini muhaliflerdi. Diğerleri ise 1840'larda ve 1850'lerde New England'da kölelik karşıtlarıydı.


Ne kadar aptalca hata yaptığımı görünce şaşırırsınız. Her zaman aptalca hatalar yaparım ve bazıları çok büyük aptalca hatalar oldu.


Cömert olmak harika bir yaşam tarzıdır.


Şarkılar gezegeni kurtarmaz, kitaplar veya konuşmalar da kurtarmaz.


Tüm hayatımın bir katkı olduğunu düşünüyorum.


Yüzyıllar boyunca, bu numara dünyadaki çeşitli kurumlar tarafından denendi. İnsanları tek bir amacı olan bir tür sınava girmeye zorluyorlar: muhalefeti yok etmek.


Her siyasi görüşten Amerikalı için şarkı söyledim ve dinleyici kitlesi ne olursa olsun, dinlerini, ten renklerini veya yaşam durumlarını umursamadan şarkı söylemeyi reddetmediğim için gururluyum.


Geniş bir cephede bir rakiple karşı karşıya olduğunuzda, rakibin güçlü noktalarını hedeflemeyin, ne kadar önemli olsalar da. Ele geçirebileceğiniz ve kazanabileceğiniz küçük bir karakol seçin. Sonra ele geçirip kazanabileceğiniz başka bir yer bulun ve sonra yavaş yavaş büyük yerlere doğru ilerleyin.


Ellilerde barış için mücadele ettim.


Festivallerin, insanlarla tanışmanın ve yapılması gereken birkaç noktayı belirtmenin nispeten acısız bir yolu olduğunu gördüm, kafalarına çok fazla konuşma yapmak zorunda kalmadan.


Tepkiniz?

0
ÇOK KOMİK
0
SEVDİM
0
SADE
0
VAY CANINA
0
KOMİK
0
KÖTÜ!
0
BERBAT
0
MÜKEMMEL!
0
KIZDIM