Sofokles, 'Antigone' Sözleri

MÖ 441'den önce veya MÖ 441'de yazılan 'Antigone', Sofokles tarafından yazılmış bir trajedidir.

'Antigone' Thebes'teki oyunlarda yer alan olaylar dizisinin üçüncü oyunudur.

Gönderim  603 Görüntüleme Güncelleme 1 yıl önce
Sofokles, 'Antigone' Sözleri

Sofokles, 'Antigone' Sözleri

İşte en iyi Sophocles 'Antigone' alıntılarından bazıları. Kaderle ilgili 'Antigone' alıntılarını da bu bölümde bulabilirsiniz. Kaderin gerçekleşen olaylar dizisindeki rolünü nasıl oynadığını gösteren bu trajik oyun hakkında zihninizi beslemek için okumaya devam edin.


1. "Kötü haber getiren adamı kimse sevmez." -  Sofokles, 'Antigone'.


2. "Yalnızca kelimelerle seven bir arkadaşa sevgim yoktur." -  Sofokles, 'Antigone'.


3. "Her zaman dünyaya meydan okuyorsun, ama sonuçta sadece bir kızsın." -  İşmene, 'Bölüm 2, Antigone'.


Açıklama: Antigone kardeşini gömmeye çalıştığında, bu argüman İsmene tarafından onu durdurmak için kullanıldı.


4. "En uzun talepleri yaşayanlar değil, ölülerdir." -  Sofokles, 'Antigone'.


5. "Yaşayanları memnun etmek için çok az zamanımız var. Ama ölüleri sevmek için sonsuza kadar." -  Sofokles, 'Antigone'.


6. "Bütün insanlar hataya açıktır. Ama bir hata yapıldığında, içine düştüğü kötülüğü iyileştiren ve inatçı kalmayan o adam artık akılsız ya da kutsanmış değildir." -  Sofokles, 'Antigone'.


7. "Son fırtınaların yok etmekle tehdit ettiği kader gemimiz sonunda sağ salim limana geldi." -  Sofokles, 'Antigone'.


8. "Bilgeliğin olmadığı yerde mutluluk yoktur; Bilgelik de tanrılara boyun eğmekten başka bir şey değildir. Büyük sözler her zaman cezalandırılır ve gururlu insanlar yaşlılıkta bilge olmayı öğrenir." -  Sofokles, 'Antigone'.


9. "Biz sizin pis ümidinizden, uysal, kadın ümidinizden nefret eden bir kavimdeniz." -  Antigone, 'Bölüm 7, Antigone'.


Açıklama: Bu sözler, Antigone'nin sahip olduğu trajik kaderi kucaklarken babası gibi olduğunu söylediğinde Antigone tarafından Creon'a söylenmiştir.


10. "Zihni bir tanrıyı yıkıma götüren bir adama kötülük bazen iyi görünür." -  Sofokles, 'Antigone'.


Adalet Hakkında 'Antigone' Alıntılar


Adalet büyük bir konudur. Dolayısıyla, bu bölümde hukukla ilgili 'Antigone', ihanetle ilgili 'Antigone', Creon'un liderliğiyle ilgili 'Antigone' alıntıları ve herhangi bir şekilde adaletle ilgisi olan diğer tüm alıntıları bulacaksınız.


11. "Sevgili tanrım, çatılardan bağır. Sessiz kaldığın için senden daha çok nefret edeceğim, tüm dünyaya söyle!" -  Sofokles, 'Antigone'.


12. "İlahi adalet tarafından hükmedilen bir insanın gömülme hakkı değil mi? Ben sizin beyanlarınızı, cennetin yazılı olmayan kanunlarını geçersiz kılacak kadar önemli bulmuyorum." -  Antigone, 'Antigone'.


Açıklama: Bu satırlar, ölü kardeşini gömme hakkı için savaşmaya çalışırken Antigone tarafından söylendi.


13. "Bir adam için Devlet, hiçbir şekilde Devlet değildir." -  Sofokles, 'Antigone'.


14. "Hayatta kalanlar... kimin kim olduğunu veya hangisinin hangisi olduğunu hatırlamayacaklar." -  Koro, 'Bölüm 10, Antigone'.


Açıklama: Oyunun başında, bu dizeler koro tarafından neyin ne olduğunu ve kimin kim olduğunu göstermek için söylenir.


15. "Bu şehrin kanunlarına karşı hareket etmeye gücüm yok." -  Sofokles, 'Antigone'.


16. "Bu işaretler Thebes için kötülüğün habercisi ve sorun sizin politikanızdan kaynaklanıyor. Neden? Çünkü sunaklarımız, Polynices'in cesedinden toplanan köpekler ve kuşlar tarafından getirilen etlerle kirleniyor. Tanrıların kurbanlarımızı kabul etmemesine şaşmamak gerek. " -  Sofokles, 'Antigone'.


17. "Evet, çünkü bu yasalar Zeus tarafından belirlenmedi ve aşağıda tanrılarla tahtta oturan Adalet, bu insan yasalarını yürürlüğe koymadı. Ben de senin ölümlü bir adamın bir nefesle hükümsüz kılabileceğini ve Cennetin değişmez yazılı olmayan yasalarını geçersiz kılar." -  Sofokles, 'Antigone'.


18. "Bana evini elinde tutan adamı gösterin, kamu otoritesine layıktır." -  Sofokles , 'Antigone'.


Antigone Ölümle İlgili Alıntılar


Bu bölüm tanrılar, ölüm, kötülük, keder ve ölülerle ilgili 'Antigone' alıntılarına ayrılmıştır. Oyunda ölümün özü ilginç bir şekilde yakalanıyor.


19. "Ölümünüz, bilinçli elinizin eseridir." -  Sofokles, 'Antigone'.


Açıklama: Antigone, bunu İsmene'ye şehirde ortaya çıkan bir veba salgınına atıfta bulunarak söylüyor.


20. "Evet demedim. Aşağılık dediğim her şeye hayır diyebilirim ve maliyetini de saymama gerek yok. Ama evet dediğin için, tüm tacın ve ziynetlerin için yapabileceğin her şeydir ve muhafızların, yapabileceğin tek şey beni öldürtmektir." -  Sofokles, 'Antigone'.


21. "Çünkü benimki gibi yaşamı sefaletle dolu olana ölüm kazançtır." -  Sofokles, 'Antigone'.


22. "Kral paramparça oldu. Emirlerini aldık, gidip aradık ve orada mezarın en derin, karanlık girintilerinde onu bulduk..." -  Sofokles, 'Antigone'.


23. "Onu kendim gömeceğim." -  Sofokles, 'Antigone'.


24. "Tehlikeden korkmuyorum; eğer ölüm demekse. Ölümlerin en kötüsü onursuz ölüm olmayacak." -  Sofokles, 'Antigone'.


25. "Pek fazla gün olmayacak ve eviniz ağlayan kadın ve erkeklerle dolup taşacak ve uzak şehirlerden, gömülmemiş, Teb'in duvarları önünde çürümeye terk edilmiş oğullar için yas tutan lanetler yağacak." -  Sofokles, 'Antigone'.


Açıklama: Bu, Creon'un tövbe ettiği Teiresias tarafından Creon'a verilen bir tehditti, ancak çok geçti ve kehanet gerçekleşti. Bu, Creon'un en güçlü 'Antigone' alıntıları arasındadır.


26. "Deli olduğumu söyle ve deliliğimi dizginle kendini mahvetmek; başına gelebilecek en kötü şey, onurlu bir ölümden başka bir şey değil." -  Sofokles, 'Antigone'.


27. "İşte ölsem bile, o ölüm bir şan olacaktır. Sevdiğim ve onun tarafından sevilen kişiyle yatacağım." -  Sofokles, 'Antigone'.


28. "Çünkü benim gibi pek çok sıkıntı içinde yaşayan kim, nasıl olur da ölüm ona kazanç getirir?" -  Sofokles, 'Antigone'.


Gurur Hakkında 'Antigone' Alıntılar


Burada, okumanız için onurla ilgili 'Antigone' alıntılarını topladık. Antigone'nin sahip olduğu gurur ve onur bu alıntılardan kolaylıkla anlaşılabilir.


29. "Kız, kamuoyuna açıkladığımız fermanları geçersiz kıldığında küstahlık konusunda yaşlı bir eldi. Ama bir kez yaptı küstahlığı, iki kez övünmek için gülüyor, yaptıklarıyla yüzümüze karşı bizimle alay ediyordu. " -  Sofokles, 'Antigone'.


30. "Tırnaklarım kırıldı, parmaklarım kanıyor, kollarım muhafızlarınızın pençelerinin bıraktığı izlerle kaplı ama ben bir kraliçeyim!" -  Sofokles, 'Antigone'.


31. "Baba gibi, kızı gibi, tutkulu, vahşi... zorluklar karşısında eğilmeyi öğrenmedi." -  Sofokles, 'Antigone'.


Açıklama: Bu dize Creon tarafından Antigone hakkında söylendi, çünkü o gururluydu ve kardeşinin cenazesini bırakmaya hazır değildi.


32. "Öğrenmesi gereken çok şey var. Önce esnek olmayan kalp kırılır, önce en sert demir çatlar ve en vahşi atlar boyunlarını büker ve en küçük kaldırımda çeker." -  Sofokles, 'Antigone'.


33. "Eğer Haemon, ben solduğumda korkudan sararmayı bıraktığı noktaya ulaşırsa, beş dakika geciktiğimde bir kazada ölmüş olmam gerektiğini düşünmeyi bırakırsa, güldüğümde onun dünyada yalnız olduğunu hissetmeyi bırakırsa ve nedenini bilmiyor eğer o da her şeye evet demeyi öğrenmek zorundaysa neden, hayır, o halde hayır! Haemon'u sevmiyorum!" -  Sofokles, 'Antigone'.


Açıklama: Antigone tarafından söylenen bu sözler, onun ne kadar gurur duyduğunu anlatıyor. Bu sözleri nişanlısı Haemon hakkında söyledi.


Aile Hakkında 'Antigone' Alıntılar


Bu bölüm, kardeşi ve ailesi hakkında 'Antigone' ve sadakat hakkında 'Antigone' alıntıları içerir. Bu bölüm, Antigone'nin ailesine olan sevgisine ve ölümlerinden sonra bile onlara gösterdiği sadakate adanmıştır. O kadar trajik bir şekilde güzel ki, Antigone ailesine sadakatsiz olmaktansa öldü.


34. "Bu ne? Tanrım! Gerçekten ağladığını mı duyuyorum? İki çocuğum." -  Sofokles, 'Antigone'.


35. "Nefrete değil, aşka katılmak için doğdum, bu benim doğamdır." -  Sofokles, 'Antigone'.


36. "Kardeşimi gömmek niyetindeyim. Bu girişimde seve seve öleceğim. Eğer suçsa tanrının emrettiği bir suçtur." -  Sofokles, 'Antigone'.


Açıklama: Antigone'nin erkek kardeşi hakkında söylediği sözler. Kral Kreon buna izin vermese bile ağabeyini düzgün bir şekilde gömme konusunda inatçıdır. Gereken buysa, bunun için ölmeye hazır.


37. "Hiç kimse bir kardeşe ihanet ettiğimi söyleyemez." -  Sofokles, 'Antigone'.


38. "Oh, bırak gelsin! Diğer birçok kişinin asi çocukları var, çabuk sinirleniyorlar da... ama mantığı dinliyorlar, sevdiklerinin yatıştırıcı büyüleriyle büyülenen doğalarındaki en kötü öfkeyi yatıştırıyorlar." -  Sofokles, 'Antigone'.


39. "Artık ne olduğunuzu kanıtlayabilirsiniz: Gerçek bir kız kardeş ya da ailenize ihanet eden biridir." -  Sofokles, 'Antigone'.


Açıklama: Bu sözler Antigone'ye söylenir ve gerçekte kim olduğunu kanıtlaması için ona meydan okur. Bu sözlerin kafasını karıştırdığı ve böylece kardeşinin cenazesini bırakmasına izin verdiği söylenir.


40. "Ama iki kızım, iki çaresiz kızım, masamıza kümelenmişler, ben yanlarında durmadan... Neye dokunsam hep paylarını almışlardı. Onlara iyi bak, yalvarırım." -  Sofokles, 'Antigone'.


41. "Hiçbir genç benim için evlilik şarkısını söylemedi, Gelin yatağım Lea'dan çiçekler saçan hiçbir hizmetçisiydi, 'Tis Ölüm ile Evlendim." -  Sofokles, 'Antigone'.


42. "Creon, bana acıdın mı? Canım kızlarıma kendi etimi ve kanımı gönderdim! Doğru mu?" -  Sofokles, 'Antigone'.


Tepkiniz?

0
ÇOK KOMİK
0
SEVDİM
0
SADE
0
VAY CANINA
0
KOMİK
0
KÖTÜ!
0
BERBAT
0
MÜKEMMEL!
0
KIZDIM