Tim O'Brien Sözleri: İlham Veren Yazarın Derin Düşünceleri ve İnsanlığa Dair Anlatıları

Tim O'Brien, unutulmaz eserleri ve derin anlatılarıyla bilinen bir yazardır. Sözleri, sevgisizliği hissetmekten, savaşın anlamını sorgulamaya, insan doğasının derinliklerine dair dokunaklı ve düşündürücüdür. O'Brien'ın etkileyici sözleri, insanlık hallerini ve yaşamın karmaşıklığını yansıtırken, hikaye anlatımının insan deneyimindeki önemini vurgular. İşte, Tim O'Brien'ın derinlikli düşüncelerini ve insanlığa dair anlatılarını keşfederken ilham alabileceğiniz sözlerinden bazıları.

Gönderim  56 Görüntüleme Güncelleme 5 ay önce
Tim O'Brien Sözleri: İlham Veren Yazarın Derin Düşünceleri ve İnsanlığa Dair Anlatıları

Tim O'Brien Alıntılar

"Sevilmeme, intikam isteme, hata yapma, hayal kırıklığı yaşama duygularını biliyorum ama aynı zamanda hayatta ilerlemek için cesaret bulmayı da biliyorum."


"Bir kurşun düşmanı öldürebilir, ama bir kurşun, o kurşunun kimin tarafından kullanıldığına bağlı olarak bir düşman da yaratabilir."


"Hikaye anlatımı temel insan etkinliğidir. Durum ne kadar zor olursa, o kadar temel hale gelir."


"Askerlik çağrısı alıp da savaşın yanlış olduğunu düşündüğünüzde ne yaparsınız? Orduya alınmadan önce aylarca bununla mücadele ettim ve 40 yıl sonra hala bununla mücadele ediyorum."


"Yer benim için çok önemli. Orta Batı hayatımda bir hayalet gibidir. Şu anda pencereden dışarıya bakarken Texas'ı görüyorum, ama aynı pencereden gözlerimi kapatıp bakarsam, Worthington, Minnesota'daki memleketimdeyim ve o değerleri ve o söyleyişi kucaklıyorum."


"Kurgu, gerçeğin hizmetinde anlatılan bir yalandır."


"Askerlik çağrısını sevmedim, ama aynı zamanda her Amerikalının savaşı ciddiye almasını sağlayan bir şeydi."


"Hayal gücünün insanı ileri götürebilme, daha iyi bir yarın hayal edebilme gücü olduğu gibi karanlık bir yönü de vardır."


"İnsan yaşamı, buz üzerinde döngüler çizen bir bıçak gibi bir şeydir: küçük bir çocuk, yirmi üç yaşında bir piyade çavuşu, suçluluk ve kederi bilen orta yaşlı bir yazar."


"Kendimi oldukça ahlaklı biri olarak görüyorum, çok ahlaklı biri ama mükemmel değilim."


"Gerçek bir savaş hikayesi asla ahlaki değildir."


"Ahlaki cesaretin fiziksel cesaretten daha zor olduğunu öğrendim."


"Hedefi olmayan bir savaşta, genellikle hedefe nişan almazsınız. Gözlerinizi kapatır, kalbinizi kapatırsınız. Sonuçlar en basit anlamda isabetli ya da isabetsiz olur."


"Askerlik yoksa, savaşa giden tek insanlar isteyenler veya en azından askeriye katılmak isteyenlerdi."


"Hayatım hikaye anlatmak. Hikayelere, insanları yaşatma güçlerine, yaşayanları ve ölüleri yaşatma güçlerine inanıyorum."


"Bir savaşın kaosu ve dehşeti içinde olmanın, sahip olmadıklarınızı takdir etmenizi sağlayan bir şey var - ve sonsuza kadar kaybedebileceklerinizi."


"July, July'deki insanlar, hayatlarındaki çıkmazlarda, başkalarıyla ve kendileriyle konuşarak geriye dönüyorlar. Bu, sanırım 30. yıl dönümünde üniversitede olması gereken şey."


"Savaşı desteklediğinizi söylemek başka, çocuğunuzu savaşa göndermek başka - kızınızı ya da oğlunuzu."


"Sanırım bir kurgu yazarının herhangi bir konuda hedefi, insan kalbine, göz yaşlarına ve boğazın arka kısmına dokunmak, okuyucunun karakterlerin yaşadığı şeyler hakkında bir şeyler hissetmesini sağlamak ve insan olmanın ahlaki paradokslarını ve mücadelelerini deneyimlemesini sağlamaktır."


"Küçük, görünüşte önemsiz bir olay bir hayatı belirleyebilir."


"Başka bir roman yazmak için çıkmadım. Bir gün gençliğe dair bir kişisel anı türünde bir şey denemek niyetiyle oturdum, ama birkaç hafta boyunca, bunu niyet etmeden 'Tomcat in Love' haline gelen bir şeyin evrim geçirmeye başladığını fark ettim."


"Gülme acıyı inkar etmez. Gülme - bir feryat gibi - acıyı kabul eder ve cevap verir."


"Herkes bazen sevilmek için aptalca davranır."


"Hayat hiçbir zaman tamamen tek bir şey değildir. Sıçrar. Kesinlikle benimki de öyle oldu."


"Yazmayla ilgili önemli olan şeyleri ifade etmek çok zor."


"Kurgu, belki sanat genel anlamda, kesin olmayan, belirsiz bir girişimdir; bu bilim değil, bir keşiftir, ancak cevaplar konusunda pek bir şey bulamazsınız."


"İçimde, büyük kelimeleri bilen bir 12 yaşında veya 17 yaşında gibi hissediyorum."


"Tüm günümü kafamda geçiriyorum ve dünya biraz rüya gibi."


"Pinkville, askeri haritalarda parlak bir tür parlak pembeyle gölgelendirildiği için Pinkville olarak adlandırıldı, haritalardaki bir 'yerleşik' alanı belirtmek için kullanılan bu terim son derece yanıltıcıydı - 'yerleşik' sadece küçük köylerin olduğu anlamına geliyordu ve sadece ıssız tarım arazisi ya da nüfussuz bir alan değildi."


"Gerilla savaşında sivil denilen kimdir? Demek istediğim, gündüzleri bir çiftçi veya bir tüccar olabilir, bir ev hanımı, geceleyin ev hanımı mayın ve tuzak yapmada yardım ediyor olabilir ve kim bilir."


"Bir asker olarak ahlaki pusulamın, beni tehlikede hissettiğimi - beni sıkıştıran, baskı yapan hayal kırıklığı, öfke ve korku kombinasyonunu hissettim... Tehlikeyi hissettim; bunun sıkışmasını hissettim."


"'94'te Vietnam'a geri döndüm ve o zaman bile, tüm bu onlarca yıl sonra, o yerde dolaşırken hala korkuyor gibi hissettim. Ve bazı yönlerden, doğru bir şekilde öyleydi."


"Vietnam adında bir yerin hayaletlerinin anılarını taşıyorum - Vietnam halkı, silah arkadaşlarım."


"Savaşlar, barış anlaşmaları imzaladığınızda ya da yıllar geçtikçe bitmez. Ben gittikten ve tüm dul kadınlar ve yetimler gittikten sonra yankılanmaya devam edecekler."


"Arka planı ve fiziksel açıklamayı sağlamak elbette kurgu için hayati önem taşır, ancak bu tür ayrıntıların, iyi bir botanik, felsefe ya da coğrafya hizmeti yerine, zengin bir şekilde hayal edilmiş bir hikayenin hizmetinde olması önemlidir."


"Kurgu atölyelerinde genellikle, bu tür konuların hayal gücünün başarısızlığından çok daha kolay konuşulabilen gerçekçilik meselelerine odaklanırız."


"Akılda kalıcı ve dramatik bir etkiye sahip olması ve bilgi ayrıntısının bir hikayenin dinamiği içinde etkin bir şekilde işlev göstermesi gerekir."


"Her şeyden önce, iyi hayal edilmiş bir hikaye, sıradan olanı aydınlatmaya yardımcı olan olağanüstü insan davranışları ve beklenmedik ve şaşırtıcı olaylar etrafında düzenlenir."


"Benim için, Vietnam gibi bir konuyu ele almanın yolu hikaye anlatmaktır."


"Savaş kelimesi kendisi bir tür soğuk bir soyutlamaya sahiptir, bombaları ve kurşunları vs. çağrıştırırken, benim amacım okuyucuların yatakta yatıp bir hikayede yer almasını sağlamak için kalp, mide ve boğazın arka kısmını yakalamaya çalışmaktır."


Tepkiniz?

0
ÇOK KOMİK
0
SEVDİM
0
SADE
0
VAY CANINA
0
KOMİK
0
KÖTÜ!
0
BERBAT
0
MÜKEMMEL!
0
KIZDIM
  • Tim O'Brien Sözleri: İlham Veren Yazarın Derin Düşünceleri ve İnsanlığa Dair Anlatıları
  • Admin