Tüm Gelişmekte Olan Psikologlar İçin 34 Carl Rogers Alıntısı

Carl R. Rogers, hümanist yaklaşımı psikoloji açısından incelemesiyle tanınan Amerikalı bir psikologdu.

Jen Knox'un dediği gibi "Akıllı bir insan her şeyi rasyonelleştirebilir, bilge bir insan denemez", psikoloji dünyasını anlamak için sabır ve yetenek gerekir. Carl Rogers gerçekten de psikoloji terapisine ve tomurcuklanan psikologlara yepyeni bir bakış açısı kazandıran teorilere büyük katkıda bulundu.

O okudu ve hümanist psikolojinin kurucularından biriydi ve onun etrafında birçok terapi başlattı. İşte psikoterapiye daha iyi bir yaklaşım elde etmek için Carl Rogers'ın en iyi alıntıları.

Gönderim  2,778 Görüntüleme Güncelleme 2 yıl önce
Tüm Gelişmekte Olan Psikologlar İçin 34 Carl Rogers Alıntısı

Empati Üzerine En İyi Carl Rogers Alıntılar

Tüm Carl Rogers alıntıları, kişiyi iç gözlem yapmaya ve zihin durumunu kontrol etme becerilerini öğrenmeye teşvik eder. İşte psikoloji dünyasına daha iyi bir bakış açısı edinmenize yardımcı olacak en iyi Carl Rogers alıntıları.


1. “Ancak, yıllar geçtikçe, araştırma kanıtları birikmeye devam ediyor ve bu, bir ilişkide yüksek derecede empatinin muhtemelen en güçlü ve kesinlikle en güçlü faktörlerden biri olduğu sonucuna güçlü bir şekilde işaret ediyor."


2. “Empati, dinleyicinin diğer kişiyi derinden, doğru ve yargılayıcı olmayan bir şekilde duyma çabasıdır. Empati, dinleyicinin kendi malzemesini empoze etmeden kişinin kendi deneyimini ve anlamını netleştiren ve güçlendiren ustaca yansıtıcı dinlemeyi içerir.”


3. “Dinlediğimizi sanıyoruz ama çok nadiren gerçek anlayışla, gerçek empatiyle dinliyoruz. Yine de bu çok özel türden dinleme, bildiğim değişim için en güçlü güçlerden biridir.”


4. "Tuhaf paradoks, kendimi olduğum gibi kabul ettiğimde değişebiliyorum."


5. “Bırakırsanız, insanlar gün batımları kadar harikadır. Bir gün batımına baktığımda kendimi 'Sağ köşedeki portakalı biraz yumuşat' derken bulmuyorum. Gün batımını kontrol etmeye çalışmıyorum. Olayı hayranlıkla izliyorum."


6. “Eğitimli olan tek kişi, öğrenmeyi ve değiştirmeyi öğrenmiş olandır.”


7. “Nasıl algıladığımızı kimse bilemez, kendimiz üzerinde en iyi uzmanız.”


8. “Diğer kişi incindiğinde, kafası karıştığında, endişelendiğinde, yabancılaştığında, dehşete düştüğünde; ya da öz değerinden şüphe duyduğunda, kimliğinden emin olmadığında, anlayış gerekir. Empatik bir duruşun nazik ve duyarlı birlikteliğidir… aydınlanma ve şifa sağlar. Bu gibi durumlarda, derin anlayış, birinin diğerine verebileceği en değerli hediye olduğuna inanıyorum.”


9. “Birisi seni yargılamadan, senin için sorumluluk almaya çalışmadan, seni şekillendirmeye çalışmadan gerçekten duyduğunda, bu çok iyi hissettiriyor. . . . Dinlendiğimde ve işitildiğimde dünyamı yeni bir şekilde yeniden algılayabilir ve devam edebilirim.”


10. “Empati, başkasını ve kendimizi tanımanın özel bir yolu, bir tür uyum ve anlayıştır. Empati genişlediğinde, ihtiyaçlarımızı ve yakınlık arzularımızı tatmin eder, bizi yalnızlık duygularımızdan kurtarır.”


11. “Güçlü, bir an için bile olsa kendimiz ve başkaları tarafından bilinmeye, gerçekten bilinmeye ihtiyacımız var.”


İnanılmaz Carl Rogers Alıntılar


Carl Rogers, çalışmalarında müşteri odaklı yaklaşımıyla tanınır. Merhametli bir insan olmanıza yardımcı olması için Carl Rogers'ın en şaşırtıcı alıntılarından bazılarına göz atın. Ayrıca 'Bir Kişi Olmak Üzerine: Bir Terapistin Psikoterapiye Bakışı' kitabından en iyi Carl Rogers alıntılarından bazıları vardır.


12. “Beni derinden tatmin eden ve beni gerçekten ifade eden bir şekilde mi yaşıyorum?”


13. “Durağan, sabit ve durağan olsaydım, yaşayan bir ölüm olacağımın farkındayım. Bu yüzden kafa karışıklığını, belirsizliği, korkuyu ve duygusal iniş çıkışları kabul ediyorum çünkü bunlar akıcı, şaşırtıcı ve heyecan verici bir hayat için isteyerek ödediğim bedellerdir."


14. “Çözümsüz gibi görünen unsurların biri dinlediğinde nasıl çözülebilir hale geldiği, çaresi olmayan kafa karışıklıklarının duyulduğunda nasıl görece net akan ırmaklara dönüştüğü hayret verici.”


15. “İyi yaşam bir süreçtir, bir varoluş hali değil. Bu bir yön, bir varış noktası değil.”


16. “Neyin acı verdiğini, hangi yöne gidileceğini, hangi sorunların çok önemli olduğunu, hangi deneyimlerin derinlerde gömülü olduğunu bilen danışandır. Kendi zekamı ve öğrenmemi sergilemeye ihtiyaç duymadıkça, süreçteki hareketin yönü konusunda danışana güvenmenin daha iyi olacağını düşündüm.”


17. “Bu, duyguyu zihinden çıkarmak ya da gizlemekle ilgili değil, onu kabullenerek deneyimlemekle ilgilidir.”


18. “Empatik olmak, dünyayı diğerinin gözünden görmektir, kendi dünyanızı onların gözünden görememektir.”


19. “Neysem, sadece açıkça olabilseydim, yeterince iyidir.”


20. “Tecrübe benim için en yüksek otoritedir. Geçerliliğin mihenk taşı benim kendi deneyimimdir. Başka kimsenin fikirleri ve benim fikirlerimin hiçbiri benim deneyimim kadar güvenilir değil. Ben olma sürecinde olduğu gibi gerçeğe daha yakın bir yaklaşımı keşfetmek için tekrar tekrar geri dönmem gereken şey deneyimdir.”


21. “Bildiğim en tatmin edici deneyimlerden biri, bir kişiyi gün batımını takdir ettiğim şekilde tam olarak takdir etmektir.”


22. “İlk profesyonel yıllarımda şu soruyu soruyordum: Bu kişiyi nasıl tedavi edebilirim, iyileştirebilir veya değiştirebilirim? Şimdi soruyu şu şekilde ifade edebilirim: Bu kişinin kendi kişisel gelişimi için kullanabileceği bir ilişkiyi nasıl sağlayabilirim?"


23. “Kişi sabit ve durağan bir varlık değil, akışkan bir süreçtir; katı bir madde bloğu değil, akan bir değişim nehri; sabit bir nitelikler niceliği değil, sürekli değişen bir potansiyeller kümesidir."


Bilge Carl Rogers Alıntılar


İşte Carl Rogers'ın en popüler çalışması olan 'Bir Kişi Olmak Üzerine: Bir Terapistin Psikoterapiye Bakışı'ndan birkaçı da dahil olmak üzere, hayatınızdaki bilge adımları atmanıza yardımcı olacak en bilge alıntılarından bazıları.


24. "Yaratıcının özü onun yeniliğidir ve bu nedenle onu yargılayacak bir standardımız yoktur."


25. “Kişiye olan bu güç odağı değil, onu asla elinden almamasıdır.”


26. "Hayat, en iyi haliyle, hiçbir şeyin sabit olmadığı, akışkan ve değişen bir süreçtir."


27. “İyi yaşam hakkında yavaş yavaş olumsuz bir sonuca vardım. Bana öyle geliyor ki iyi yaşam sabit bir durum değil.”


28. “En kişisel olan, en evrensel olandır.”


29. “Yön var ama hedef yok.”


30. "Başkalarının ayrı kişiler olarak gelişmesini kolaylaştıran ilişkiler kurabilmemin derecesi, kendimde elde ettiğim gelişimin bir ölçüsüdür."


31. “Bugünlerde hayatın pahasına, alabileceğiniz her şeyi bedavaya almalısınız.”


32. “Gerçekler her zaman dostanedir, herhangi bir alanda elde edilebilecek her kanıt, insanı doğruya çok daha yakınlaştırır.”


33. “Dünyaya baktığımda karamsarım ama insanlara baktığımda iyimserim.”


34. “Kişinin gerçek ihtiyacı, en korkunç ihtiyacı, birisini dinlemesidir… 'hasta' olarak değil, insan ruhu olarak. İyi dinlemek, büyük bir insan özlemine cevap vermektir.”

“Dünyaya baktığımda karamsarım ama insanlara baktığımda iyimserim.” - Carl Rogers

Image

Tepkiniz?

0
ÇOK KOMİK
0
SEVDİM
1
SADE
0
VAY CANINA
1
KOMİK
0
KÖTÜ!
0
BERBAT
0
MÜKEMMEL!
0
KIZDIM