Bobby McFerrin 25 Sözü: Müziğin Ruhu

Müziğin sihirli dünyasına adım atmaya hazır mısınız? Bobby McFerrin'in ilham verici sözleri size rehberlik edecek. Bu yazıda, McFerrin'in müziğin gücünü, yaratıcılığın önemini ve hayatın tadını çıkarmayı vurgulayan 25 sözünü sizlerle paylaşıyoruz.

Gönderim  65 Görüntüleme Güncelleme 2 ay önce
Bobby McFerrin 25 Sözü: Müziğin Ruhu

Bobby McFerrin Alıntılar

1. Gerçek müzisyen, insanların kalplerine ışık tutandır.


2. Miles Davis sahneye çıktığında seyircinin arkasını döndü ve insanları gücendirdi. Ama o eğlendirmek için orada değildi, tüm meselesi müzikti. Ben de biraz öyleyim.


3. Seyircileri renk paletim, enstrümanım olarak kullanmayı seviyorum.


4. Dünyaya neşe getirebilirsem, insanların bir an için acılarını veya ertesi sabah kalkıp patronlarına kafa tutacağını düşünmeyi bırakmasını sağlayabilirsem... o zaman başarılı olurum.


5. En büyük müzikal etkilerim muhtemelen ailemdir.


6. Şarkılarımı sevmediğim anlamına gelmez. Şarkılarım çocuklarım gibidir: Bazılarını çevrenizde tutmak istersiniz, bazılarını ise mümkün olan en erken üniversiteye göndermek istersiniz.


7. Ciddi anlamda, babam Metropolitan Operası ile sözleşme imzalayan ilk Afro-Amerikan'dı, bu yüzden evde her zaman klasik müzik ve caz dinleyerek büyüdüm.


8. Şiir kitabı ve çocuk hikayeleri yazmak istiyorum.


9. Aslında şeflik yapmaya kazara başladım. Kırkıncı doğum günüm için kendime özel bir hediye almak istedim ve o zamanlar San Francisco'da yaşıyordum. Bazı konserlere gitmeye başladım ve sonra sadece ipuçları verdim.


10. Sahnede kendi başıma olduğumda hiçbir şey düşünmek zorunda değilim. Hiçbir şey için endişelenmeme gerek yok çünkü ağzımı açmak ve müzik çıkmasını sağlamaktan başka bir şeyden sorumlu değilim.


11. Müzisyen olmak ve müzisyen olmayı öğrenmek gerçekten harika bir dönemde büyüdüm.


12. Babam çok disiplinli bir şarkıcıydı ve zanaatına çok çalışırdı. Ben de onun yanında büyüdüm.


13. Benimle şarkı söylemem arasında hiçbir şey olmasını istemiyorum. Zihnimin olabildiğince berrak olmasını istiyorum.


14. Çok karanlık, sadece siyah bir ortamı severim. Sadece oturup düşünürüm. İçimde sessiz ve sakin olduğumda başlarım. Bu çok kişisel, öyle olmak zorunda. Bir şarkı Bach olabilir, sonraki blues, televizyondan bir şarkı, bir çocuk tekerlemesi veya caz parçası.


15. Daha yapılacak çok albümüm var.


16. Ama kariyerimin geliştirilmeye ihtiyacı olan bir yönü varsa, o da yazmaktır.


17. Çok fazla performans sergiliyorum ama stüdyoya girip güzel müzik yazma şansım olmuyor.


18. Çocukken piyano çalıyordum, hala biraz çalıyorum.


19. İlkokuldayken klarnet çaldım, sonra klarnetten sonra kolej orkestrasında flüt çaldım - kolej korosunda şarkı söylemenin yanı sıra.


20. Aslında 15-16 yaşlarında beri gruplarla orgcu olarak geçimimi sağlıyordum, sonra lise son sınıfta The Bobby Mack Jazz Quintet adında bir caz beşlisi kurdum.


21. Sonra o okuldan ayrıldım ve Cerritos College'a gittim, o zamanlar ülkenin en iyi büyük orkestra programlarından birine sahipti.


22. Beş şarkı hazırladım, söyledim ve beni işe aldı. Bir ay sonra piyano barda çalışmaya başladım.


23. Bir konser verdim ve orkestra şefliği tutkusuna kapılmadım ve işim bittiğini düşündüm, ama sonra telefon çalmaya başladı ve zamanla giderek daha fazla orkestra yönetmeye başladım. Şimdi performanslarımın üçte biri orkestrolarla.


24. Sonra aklıma sahneye hiç grup olmadan çıkıp aklıma gelen her şeyi söylemeye başlamak gibi çılgın bir fikir geldi. Aslında bir süre bu fikre karşı mücadele ettim çünkü neredeyse çok radikal görünüyordu, ama ne yapmam gerektiği belli oldu.


25. Ebeveyn olarak, yetişkin olarak görevimiz çocuklara örnek olmaktır. Ama gerçekten mutlu ve tatmin olmuş yetişkinler olmak için çocukları sevmek zorundayız.


Tepkiniz?

0
ÇOK KOMİK
0
SEVDİM
0
SADE
0
VAY CANINA
0
KOMİK
0
KÖTÜ!
0
BERBAT
0
MÜKEMMEL!
0
KIZDIM